توقف
  

تجزیه و تحلیل صورت های مالی

دوره تجزیه و تحلیل صورتهای مالی:

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی برای مدیران ارشد که تصمیم گیران اصلی هر بنگاه اقتصادی محسوب می شوند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. مدیران به سطح دانش تحلیلی بسیار بالایی نیازمند هستند، این مدیران وظایف مختلفی بر عهده دارند که از جمله مهمترین آنها می توان به برنامه ریزی و کنترل اشاره نمود و در اختیار داشتن رویکرد تحلیلی مالی و توانایی تجزیه اقلام هر صورت مالی برای آن ها امری کلیدی است. انجام این وظایف بر اساس اطلاعاتی صورت می گیرد که در اختیار مدیران قرار دارد. مدیران با اشکال مختلفی از اطلاعات مواجه هستند که بخش زیادی از آن در صورتهای مالی هر شرکت منعکس می شود؛ اطلاعات مربوط به وضعیت تولید، اطلاعات مرتبط با منابع انسانی، اطلاعات مالی و مواردی از این دست. در این میان اطلاعات مالی را می توان مهمترین اطلاعاتی دانست که در اختیار مدیران قرار می گیرد. این اهمیت از آنجا ناشی می شود که اطلاعات مالی که در هر صورت مالی ویژگیهای مطلوبی دارند که عبارتند از: مرتبط با تصمیم گیریهای مدیران، کمی و غیرقابل تفسیر و قابل اعتماد. از موارد مطرح شده می توان اهمیت برخورداری و استفاده از اطلاعات مالی را دریافت. از آنجا که عمده اطلاعات مالی یک شرکت در صورت های مالی آن منعکس می شود و صورت های مالی را می توان عصاره اطلاعات مالی هر بنگاه دانست؛ لذا تحلیل صورتهای مالی می تواند شمایی کلی از وضعیت و عملکرد بنگاه را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

شرکت کنندگان در این دوره درک جامعی از صورتهای مالی یک شرکت، اقلام مهم صورتهای مالی و ارتباط صورتهای مالی با یکدیگر کسب خواهند نمود و همچنین قادر خواهند بود در مورد کیفیت صورتهای مالی ( عدم دستکاری صورتهای مالی) نظر داده و مشخص کنند تا چه حد می توان به صورتهای مالی آن شرکت اعتماد نمود. علاوه بر این می توانند تحلیلی جامع از وضعیت یک شرکت بر مبنای صورتهای مالی آن ارائه دهند. این تحلیل می تواند آنها را در اتخاذ استراتژی های مناسب برای شرکت یاری نماید.

برای مشاهده چند نمونه صورت مالی می توانید به سایت کدال و کمیته اوراق بهادار ایلات متحده مراجعه کنید.

محتوای دوره تجزیه و تحلیل صورتهای مالی:

 • اصول و مفاهیم حسابداری و مدیریت مالی
 • آشنايي با صورت‌هاي مالي (ترازنامه، صورت سود و زیان و صورت گردش وجوه نقد)

          - آشنایی با کارکرد هر یک از این صورتها                      - بررسی رابطه صورتهای مالی با یکدیگر

          - شناخت اقلام مهم هر یک از این صورتها                    - نحوه استفاده از هر یک از این صورتها در تحلیل مالی

 • آشنایی با مفهوم استهلاک و تأثیر آن بر صورت های مالی
 • آشنایی با روشهای مختلف تحلیل صورتهای مالی

         - سیستم دوپونت                                                   - روش Z- Altman

         - نسبتهای مالی (سودآوري، رشد، نقدينگي و ...)           - تحلیل عمودی

 • بررسی مزایا و معایب روشهای تحلیل مالی
 • استفاده از اکسل در تحلیل مالی
 • سنجش کیفیت صورتهای مالی (میزان صحت اطلاعات ارائه شده)
 • تحلیل صورتهای مالی حداقل دو شرکت (یکی عضو بورس و فعال در صنعت خودروسازی و دیگری فعال در زمینه ساخت و ساز)

ویژگی های دوره تجزیه و تحلیل صورتهای مالی:

 • تجزیه تحلیل صورتهای مالی از مباحث پیچیده مالی است. مطالب ارائه شده در این دوره کاملا کاربردی هستند. هدف از این دوره آماده سازی شرکت کنندگان برای تجزیه و تحلیل صورتهای مالی یک شرکت واقعی با تمام پیچیدگیهای آن است؛ لذا از ارائه هر گونه مطلب صرفا تئوریک صرف نظر خواهد شد.
 •  پس از ارانه اصول و ابزارهای تحلیل مالی، به تجزیه و تحلیل صورتهای مالی چند شرکت واقعی خواهیم پرداخت. این شرکتها در زمینه های مختلف (تولیدی، ساخت و ساز) فعال هستند و به گونه ای انتخاب شده اند که ظرافتهای تحلیل مالی در محیط واقعی را به شرکت کنندگان آموزش دهد.
 • از آنجا که تحلیل جامع نیازمند استفاده از نرم افزار اکسل است، مهارتهای لازم برای استفاده از اکسل در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به شرکت کنندگان آموزش داده خواهد شد. علاوه بر این در پایان دوره، نمونه ای ( Template ) از فایل اکسل در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد که می تواند در تحلیل های آتی مورد استفاده قرار گیرد. این فایل تمامی خصوصیات لازم برای ارائه یک تحلیل جامع را در بر خواهد داشت.
 • تلاش می شود در طول دوره مطالب به صورت ساده و به دور از هر گونه پیچیدگی کلامی ارائه شوند. تجربه مدرس در دوره های قبلی نشان می دهد که حتی شرکت کنندگانی که هیچ آشنایی اولیه با صورتهای مالی نداشته اند (مدیران غیرمالی) در انتهای دوره قادر به ارائه یک تحلیل حرفه ای در مورد صورتهای مالی بوده اند.
 • رعایت سادگی در ارائه مطالب به هیچ عنوان به معنای سادگی مطالب ارائه شده نخواهد بود. مطالب ارائه شده در این دوره، شرکت کنندگان را قادر می سازد تحلیلی جامع از صورتهای مالی شرکت ارائه دهند. 
اطلاعات کلی دوره


طول دوره: 24 ساعت

زمانبندی: 9 تا 11  اسفند - ساعت 9 تا 17

هزینه دوره: 6/800/000 ریال

مدرس دوره:  دکتر محمد احمدی

پیشیاز دوره: ندارد

دانلود بروشور

دوره های آموزشی مدیریت مالی و سرمایه گذاری

دوره های کوتاه مدت

دوره جامع CFA

دوره عالی مدیریت MBA

دوره های آمادگی آزمون های بورس

تامین مالی، مدلسازی Excel ، صورت های مالی، کامفار، بودجه ریزی، ارزشگذاری، سبد سهام، سرمایه گذاری

مزایای مدرک CFA ، محتوای دوره CFA ، آزمون CFA، آموزش CFA ، منابع آموزشی CFA

دوره MBA مالی، محتوای دروس، شرایط ثبت نام، ویژگی های دوره

مدرک اصول بازار سرمایه، مدرک تحلیل گری بازار سرمایه منابع آموزشی، شرایط ثبت نام، محتوای دروس، طول دوره